УЗД. Простий ремонт, цікавий апарат

Апарат для ультразвукової діагностики, що виводить з ладу запобіжники, — не рідкість у нашій практиці. Цього разу маємо лише один блок, але цього достатньо, щоб розпочати діагностику і, можливо, дійти до суті.

Якось так трапляється, що до нас досить часто на ремонт потрапляють апарати для ультразвукової діагностики. Бувають новіші, старіші, більші та компактні мобільні. Цей "пацієнт" мав би бути громіздким, але нам принесли лише один із його блоків, тому працюємо саме з ним.

Симптоми: горять запобіжники на вході апарата. Хоча за попередніми вимірюваннями короткого замикання на самому вході немає (КЗ, або «ка-три», як дехто може казати). Що ж, дивимось, діагностуємо, ремонтуємо.

Найперше, що впало в око під час розбирання, — це величезна кількість маленьких реле японської фірми NEC на платі з конекторами для ультразвукових датчиків. Це оті білі «цеглинки». Вони тут для гальванічної розв’язки блока керування та блока високої напруги.

Наш блок живлення, до якого ми мали б дістатися, знаходиться з протилежної сторони, але ради власної цікавості та фоток для Вас, я розбираю повністю увесь вузол. Знявши інтерфейсну плату ми бачимо кількаповерховий бокс:

Видно, що якісь модулі призначені для роботи безпосередньо з ультразвуковими датчиками, інші — обробляють сигнали та перетворюють їх на зрозумілі для людей образи.

Одразу на одній платі ми бачимо жорсткий диск. На іншому модулі ми побачили старенького зразка оперативну пам'ять ноутбучного формату, та чипи пам’яті інших видів.

Але ми відволіклися від основного питання: у нас досі не працює блок живлення!

Відкрутивши декілька болтів ми можемо витягнути модуль БЖ із шасі.

Переконуємося, що на самому вході справді немає короткого замикання. Візуально якихось випалених елементів я не побачив. Роблю базові вимірювання - перевіряю цілісність транзисторів, діодів, діодного моста, котушок індуктивності. На щастя винуватець знайшовся досить швидко, але всеодно потрібно перевірити кожен елемент. Якщо би був пробитий діодний міст на вході, то на самому вході було би КЗ. Але напруга навіть була на вхідному конденсаторі. Але зразу в найближчому колі виявився пробитий високовольтний транзистор. Головне щоб ця поломка не потягнула за собою інші. На щастя - ні.

Також виявляю перегрітий резистор, який є в цій схемі шунтом для вимірювання струму:

Через мікроскоп дуже чітко видно не тільки випалене маркування резистора, а й тріщини на його поверхні. Його теж потрібно замінити.

Сьогодні робота не надто складна, але цікава. Та й, чесно кажучи, часу зайняла теж немало. Замовили потрібні запчастини. Як тільки вони приїхали - відразу запаюємо і збираємо пристрій. Ми ж розуміємо, що це апарат, який постійно в роботі. Люди чекають на діагностику в лікарні, а лікарня чекає на діагностику і ремонт свого апарата. Тому такі речі ми зазвичай обслуговуємо поза чергою (нє, ну буває, що таких апаратів декілька 🫠) . Добре, що у нас в колективі декілька інженерів, тому вдається дещо розподіляти роботу. До речі, в рамках самореклами: ми також ремонтували та й ремонтуємо маніпули від апаратів для лазерної епіляції, в подібних пристроях міняли сенсорні екрани. Ну, Ви зрозуміли, ми ремонтуємо багато що. Деколи навіть таке, що іншим не під силу 😉

Повертаючись до нашої плати. Випаюємо поганого хлопця і ставимо справний транзистор, замінюємо резистор.

Та й все, після ретельної перевірки пристрою збираємо все назад. Ремонт завершено! Хтось може сказати, що це надто просто. Але це просто для досвідченого майстра. Кожен займається своєю роботою. Ми знаємо ДЕ і ЯК шукати пробитий транзистор, підбитий ШІМ-контролер. Тому це відбувається швидко. А лікар займається лікуванням людей, бо він в цьому професіонал.

Якщо Ваша техніка захворіла - несіть до нас. В нас є відповідна освіта та немалий досвід. Ми знаємо що у вашого пристрою може боліти і ми розуміємо як його треба ремонтувати.