Ремонт медичної техніки. Ділимося із вами кадрами із нашої "кухні". Апарат ще попрацює та допоможе не одній людині
З'явилася крута можливість потримати в руках ще один апарат, який у вмілих руках хірурга може допомогти людині покращити якість її життя.
Конкретно в нашому випадку - блок, який ви бачите на ілюстрації. Той, що має одну крутилку та екран. До модуля приєднується певний особливий ультразвуковий скальпель, яким хірург працює під час операції, а також педаль для керування ним (не хірургом, а скальпелем). Але це все ззовні. Наше завдання - зробити операцію самому пристрою і повернути йому можливість і далі працювати на благо людства! 😉
Тож на наступному фото внутрішній світ модуля:
Чому я особливо люблю ремонтувати медичну техніку? Вона дихає якоюсь своєю особливою енергетикою, скомпонована по іншому, в ній закладено високу надійність, здатність комунікувати із тим, хто обслуговує її. Завдяки різним індикаторам легше зрозуміти що "болить" у нашого апарата. Також особливих відчуттів додає те, що ми дотичні до речі, яка може підвищити якість життя, покращити самопочуття та здоров'я людини. А в деяких випадках - врятувати життя.
На попередньому фото ми бачимо материнську плату (найбільша), всякі різні дротики, джгутики і конектори. На "нижньому поверсі", під нею, видно два однакові блоки живлення. Подивимось ближче на один із них:
Кожен блок повинен видавати напругу 50 Вольт. Але коли я запускаю генерацію робочих імпульсів і міряю напругу, то її значення близько 7 Вольт. Явно не те. Відключаю блок живлення від материнської плати, міряю напругу на холостому ходу. Все нормально, піднімається висока напруга. Другий блок живлення працює аналогічно. Тобто з ними все ок, на перший погляд. Розбираємо установку далі.
Далі за блоком живлення, в глибині агрегата, видно доволі масивний радіатор. Насправді це 2 симетричних радіатори з прикріпленими до них електронними модулями. Ці модулі є "серцем" пристрою. Вони генерують імпульси струму, необхідні для роботи ультразвукового "різака", яким орудує хірург (лікарі, пробачте, я не знаю як правильно називаються оті всі медичні штучки, я більше орієнтуюсь в нутрощах цих девайсів). Ось ця частина:
Іноді одним з етапів діагностики пристрою - потикати в нього пальцями, коли все підключено і система є під напругою 🤪 Так я зрозумів, що один із радіаторів теплий, інший же має досить високу температуру. Отже якийсь із модулів-генераторів працює не в режимі, має якусь аномалію. Продовжуємо копати, знімаємо обидва електронні модулі:
Все не так просто, доведеться розпаяти "канапку" із двох плат. Не критично, просто довше. Після цього ми бачимо два потужні польові транзистори та інші дрібні елементи. Відразу тикаємося мультиметром в транзистори і бачимо, що обидва "пробиті". Зрозуміло, що це вони гріються і просаджують напругу, яку видають блоки живлення. Решта елементів виглядають цілком адекватно. Ту саму процедуру повторили і з другим аналогічним модулем. Там всі елементи виявилися цілими. Вйо, до заміни спалених транзисторів!
Після заміни збираємо модулі
Модулі щедро приправляємо хорошою термопастою та прикручуємо до радіатора, як і було по заводу.
Цікаво, що цим ремонт не закінчився! Коли я ввімкнув агрегат, "різак" занурив у воду, щоб приблизно відтворити його природне робоче середовище, то не побачив жодних ультразвукових вібрацій, а модуль (той самий) знову згорів. Все по новому: розкрутив, розпаяв, замінив транзистори. Після цього спаяв, зібрав і тестую далі, але дуже обережно. На найменших потужностях і дуже короткий час. Згідно з інструкцією провів діагностику основного блоку. Наче все добре. Залишився ще один варіант - поламаний "щуп" чи то "різак". Попросили нашого дорогого клієнта принести інший. Еврика! Тут склався увесь пазл. Спочатку вийшов з ладу сам різак, а він вже за собою потягнув електроніку апарата. Тож ремонт виявився успішним, техніку відремонтовано.
Дуже дякую за увагу, мені було цікаво ще раз прокрутити у своїй голові цей ремонт. Сподіваюсь, що Вам було цікаво ознайомитися з цим матеріалом. Нехай ваша техніка служить якнайдовше і в задоволення. Але якщо раптом щось сталося не за планом - Ви точно знаєте куди звертатися! 😉